Lubuję się ostatnio w egzotycznych owocach, a mango jest zdecydowanie jednym z moich ulubionych. Chociaż… w sumie jestem okropnym owocożercą, niemal każdy owoc jest dla mnie pyszny. Mogę być nieobiektywna przy ocenie mango. ; )

Warto za to dowiedzieć się jakie bogactwa kryje w swoim wnętrzu i przekonać się czy warto zaprzyjaźnić się z nim bliżej. W końcu mango nie jest czymś do czego mamy banalnie łatwy dostęp – jak nasze “dobro narodowe” – jabłka. : D

Zapraszam Was do zapoznania się ze słodkim mango! : )

 

Czym jest mango?

Mango jest egzotycznym owocem – nazwa ta obejmuje około 45 gatunków tropikalnych drzew owocowych występujących w Indiach i Indochinach. Uprawiane jest od ponad 4 tysięcy lat, podobno hindusi nazywają je owocem bogów. Obecnie uprawy mango rozrosły się na tyle, że uprawiane jest w Ameryce, Afryce, Australii, a także w Europie. Mango jest wiecznie zielonym drzewem, które może dożyć nawet 300 lat, rodzącym słodkie owoce.

Mango – owoc – składa się z miąższu i dużego nasiona, ma słodki, orzeźwiający smak, choć miewa lekko cierpki aromat. Jego skórka zmienia barwę w zależności od tego jak bardzo owoc jest dojrzały, jest cienka i gładziutka ale mimo wszystko dość twarda. Dojrzały owoc ma żółty lub pomarańczowawy, słodki i soczysty, miękki miąższ.

mango

 

Jak kupować i przechowywać mango?

Niestety z racji tego, że nie jest to owoc, który u nas sprowadzany jest an dużą skalę ceny mango potrafią być dość drogie. Wybierając mango sprawdźmy czy nie jest zbyt twarde – dojrzały owoc powinien być lekko miękki, uginać się przy nacisku palcem (podobnie jak gruszka). Jego skórka powinna być czerwonawa – ciemnozielona skórka mango świadczy o tym, że owoc nie jest dojrzały – im bardziej żółta, a nawet czerwona skórka tym bardziej owoc jest dojrzały i tym będzie słodszy i bardziej miękki oraz soczysty. : )

Jeśli kupimy mocno dojrzałe mango warto przechowywać je w lodówce. W chłodnych, suchych warunkach możemy przechowywać owoc nawet 8-10 dni. Jeśli zaś mamy mało dojrzały owoc możemy sprawić, żeby dojrzał szybciej wkładając go do kosza z owocami i po prostu trzymając w pokoju lub w kuchni. : )

 

Jak jeść mango?

Czemu wszystkie owoce, które opisuję dają nam taką dowolność? Aż ciężko się do czegoś przyczepić i ciężko wybrać te najlepsze możliwości. ; )

Mango jeść możemy oczywiście surowe. : ) Pamiętajmy, że duża pestka nie jest jadalna – na poniższym zdjęciu zobaczycie jak w prawny sposób można ją okroić i wyjąć z mango zachowując jak najwięcej pysznego miąższu. : ) Niestety nie odchodzi ona łatwo od miąższu, więc wymaga to trochę kombinacji, a pestka nie jest zupełnie regularna, jednak z czasem można dojść do wprawy. Oczywiście po całej tej zabawie z pewnością będziemy oblepieni sokiem. : )

Tak odkrojone boki mango można delikatnie nakroić nożem pionowo i poziomo tworząc kostkę (tak, żeby nie przeciąż skórki) i wywinąć skórkę w drugą stronę tworząc w ten sposób “jeżyka” z mango. : ) Nie za często używam tej metody, muszę przyznać. : ) Częściej obieram mango zwykłą obieraczką lub ze skórki i kroję w plasterki lub dużą kostkę. : )

Może być używane jako dodatek do ciast, składnik sałatek, przystawkę, przygotujemy z niego mus bez gotowania, który świetnie się sprawdzi jako dodatek smakowy do jogurtu naturalnego, przepyszne lody i koktajle, konfitury oraz soki choć królem zdecydowanie jest w formie surowej. : )

mango

 

Wartości odżywcze i wpływ na zdrowie

Mango znane jest nie tylko ze względu na wspaniały smak ale także ogromną zawartość witamin i minerałów. Wykazuje wiele korzyści dla naszego zdrowia, zawiera dużo witaminy C, witaminy E, A oraz witamin z grupy B. Mango jest świetnym źródłem błonnika, który pomaga w trawieniu ale zawiera też dużo magnezu, dzięki któremu zapobiegniemy skurczom powysiłkowym i drganiu powiek oraz będziemy lepiej spać, potasu który pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i miedzi.

Dzięki swoim właściwościom polecany jest osobom osłabionym i rekonwalescentom.

Według badań mango zapobiegać może rozwojowi niektórych chorób nowotworowych (oraz wpływać pozytywnie na zmniejszenie komórek nowotworowych), obniżać poziom cholesterolu i cukru we krwi. Zmniejsza insulinooporność i poprawia tolerancję glukozy. Zawiera związki, które potrafią łagodzić stany zapalne. Zawartość beta-karotenu pozwala chronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Sok z mango przyspiesza regenerację podrażnionego gardła, pomaga złagodzić dolegliwości bólowe ale także uciążliwą chrypkę (ciekawe czy w moim przypadku się sprawdzi : ) ).

Pulpa z surowego mango posiada właściwości chłodzące – stosuje się ją w przypadku przegrzania organizmu. Podobno z pestki z mango przygotować można masło, które chroni dodatkowo skórę przed słońcem pełniąc rolę filtra i opóźniając procesy starzenia się skóry.

Mango jest owocem o średniej kaloryczności – ma około 60 kcal na 100 g owocu. Nie musimy się przy tym martwić za bardzo o wygląd naszej sylwetki – taka słodka przyjemność nie powinna jej zupełnie zaszkodzić. : )

Po tym wszystkim czego się o nim dowiedzieliśmy przed chwilą… myślę, że warto czasem dołączyć je do diety, warto wypatrywać też promocji. : )

Uwaga!

Warto zaznaczyć, że mango może powodować alergie. Warto więc uważać i obserwować czy krótko po jego zjedzeniu nie pojawia się u Ciebie podrażnienie skóry i wysypka, nie puchną usta lub nie pojawiają się inne niepokojące objawy mogące świadczyć o uczuleniu.

Nie powinny go także spożywać osoby z kamicą szczawianowo-wapniową.

 

 

mango

mango

pestka mango

 

 

Teraz wiemy o tym owocu całkiem sporo – warto więc czasem zwrócić na niego uwagę na zakupach. A może próbowaliście już? Smakowało? : ) Macie jakieś swoje ulubione sposoby na podanie tego owocu czy wolicie zostać przy tradycyjnych, lokalnych owocach sezonowych? : )

 

 

Źródła:

Poradnik Zdrowie | Jak zdrowo żyć | Vimed | Odżywianie.info.pl

Print Friendly, PDF & Email