Dzisiaj mam dla Was jeden z przepisów na chlebek ryżowo-gryczany, który smakował domownikom ale… mnie nie porwał. : ) Przyczyną jest oczywiście mąka z kaszy gryczanej – nie jestem fanką kaszy, a w chlebku była ona minimalnie wyczuwalna jak dla mnie. : ) Mimo wszystko chlebek bardzo fajny, długo pozostaje świeży, super się mrozi i przechowuje – choć mój wyrastał za krótko o jakieś 1-1,5 godziny i stąd taka gliniasta konsystencja. : ) Nie zrażam się jednak i eksperymentuję dalej! : )

Chlebek można śmiało przygotować w wersji bezglutenowej – dodając zamiast zakwasu żytniego zakwas ryżowy lub zakwas kukurydziany – ja niestety miałam z ich przygotowaniem trochę problemów, więc ostatecznie zostałam tylko z zakwasem żytnim, a chleb upiec trzeba. ; )

Składniki:

  • 150 g aktywnego zakwasu żytniego (lub innego zakwasu np. bezglutenowego zakwasu ryżowego lub kukurydzianego)
  • szczypta suszonych drożdży (opcjonalnie)
  • 350 g mąki ryżowej białej
  • 150 g mąki ryżowej gryczanej
  • 100 g mąki ryżowej z ryżu brązowego
  • 150 g ugotowanego sypkiego ryżu
  • 1,5-2 łyżeczki soli
  • 400-450 ml wody
  • siemię lniane i sezam do posypania

Przygotowanie:

Ryż gotujemy, studzimy i odmierzamy 150 g.

Wszystkie rodzaje mąki wsypujemy do miski, dodajemy sól, ugotowany, sypki ryż, oraz zakwas. Wlewamy letnią wodę w temperaturze około 36-40ºC, całość mieszamy krótko, tylko do dokładnego połączenia składników.

Keksówkę smarujemy olejem i wysypujemy mąką ryżową. Ciasto przekładamy do keksówki, wyrównujemy wierzch dłonią zwilżoną wodą i opcjonalnie posypujemy siemieniem lnianym oraz sezamem (chleb można posypać dowolnymi składnikami – płatkami owsianymi, jaglanymi, makiem, nasionami chia…).

Ciasto przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy na minimum 4 h do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Ciasto najlepiej wyrasta w ciepłej kuchni lub postawione na/przy ciepłym kaloryferze. Musicie także pilnować czasu wyrastania, jeśli w pomieszczeniu jest chłodno lub zrobi się przeciąg chleb może rosnąć znacznie dłużej – mój powinien wyrastać 1-1,5 godziny dłużej jednak bardzo mi się spieszyło i nie miałam czasu czekać. : ) Przez to chleb jest mało puszysty. : )

Wyrośnięty chlebek pieczemy przez około 40-60 minut w 200ºC. po upieczeniu wyjmujemy z blaszki i studzimy na kratce.

chleb ryżowo-gryczany

ryżowo-gryczany

ryżowo-gryczany

ryżowo-gryczany

Smacznego! : )