Ostatnio sporo dowiedzieliście się o figach… co Wy na to, żebym dzisiaj przedstawiła Wam kaki? : ) Spotkaliście się już wcześniej z tym owocem? Może skradł Wasze serca? : ) Mi pokazał je mój tata – któregoś razu po prostu przyniósł z zakupów mówiąc, że ktoś mu powiedział, że podobno jest bardzo słodkie. A doskonale wie, że obie z mamą uwielbiamy słodycze! : )

Zapraszam Was do zapoznania się z kaki i opisywania swoich własnych doświadczeń z tego typu owocami w komentarzach. : )

 

Czym jest kaki?

Kaki, persymona, hurma, hebanowiec, sharon… czym jest ten owoc i jak się właściwie nazywa? Hurma to rodzaj drzew występujący w strefie międzyzwrotnikowej, obejmujący kilkaset gatunków roślin. Okej, ale co do tego ma kaki? Kaki to nic innego jak owoc hurmy wschodniej – jednego z gatunków hurmy (Diospyros kaki), drzewa z rodziny hebankowatych, pochodzącego z Chin i tam też głównie uprawianego. Drzewo to wydaje jadalne owoce o czerwonopomarańczowej barwie o średnicy do 9 centymetrów. Przypomina swoim wyglądem trochę pomidor z czterema szerokimi listkami przy ogonku. Miąższ jest lekko twardawy, bardzo słodki i ma konsystencję dość galaretowatą. Owoce jadalne są nawet zanim w pełni dojrzeją, więc nie musicie bać się, że jakiś sprzedawca Was otruje, aczkolwiek pełnię smaku rozwijają dopiero kiedy zmiękną po zerwaniu. : )

Warto zaznaczyć, że kilka rodzajów hurmy posiada jadalne owoce – ten jest po prostu najbardziej popularny u Nas i zdecydowanie najłatwiej go kupić. : )

kaki

 

Jak kupować i przechowywać?

Kupując kaki trzeba zwrócić uwagę na to, żeby owoce były dojrzałe, ładne, okrągłe z wyraźną pomarańczowoczerwoną, gładką i błyszczącą skórką. Nie kupuj owocu jeśli wierzchołek pozbawiony jest liści! Szypułka nie odchodzi łatwo od miąższu. Kaki powinno być miękkie i bez zielonych przebarwień, co może świadczyć o tym, że jest niedojrzałe.

Po kupieniu kaki owoc należy przechowywać przez kilka dni – żeby stał się miękki i osiągnął pełnię swoich właściwości. : ) Proces ten przyspiesza (uwaga, bo to dość zdradliwe!) włożenie owocu do lodówki! : ) Przyznam, że ta informacja bardzo mnie zdziwiła ale przekonałam się o niej na swojej własnej, wówczas niedoświadczonej, skórze kiedy chciałam, żeby kaki wytrzymało jak najdłużej. Nie sprawdzając takiej informacji włożyłam je do lodówki i dojrzało w ekspresowym tempie, co nie było mi na rękę. ; )

W lodówce kaki możemy przechowywać do 3 dni. Owoce można też mrozić, aczkolwiek w całości i oczywiście bez liści! : ) Dojrzałe owoce należy spożyć dość szybko, ponieważ kaki szybko pleśnieją.

Kaki możemy kupić w naszych sklepach w okresie od października do grudnia – macie więc jeszcze trochę czasu na jego spróbowanie! : )

kaki

 

Jak jeść?

Na surowo! Smak możemy porównać do moreli lub słodkiej brzoskwini z lekkim dodatkiem wanilii, o delikatnie galaretowatej konsystencji. Idealnie smakują surowe z dodatkiem soków cytrusowych, dla przełamania słodyczy, będą idealnym dodatkiem do lodów.

Poza tym z kaki możemy przygotowywać domowe dżemy, konfitury i galaretki, w formie kandyzowanej, dodawać do sosów słodko-kwaśnych ze względu na jego smak oraz do sałatek owocowych i koktajli, w których sprawdza się równie rewelacyjnie! : ) Ze względu na swoje częściowe podobieństwo do moreli (głównie pod względem słodyczy) sprawdzić się może również jako dodatek do mięs. : )

kaki

 

Wartości odżywcze i wpływ na zdrowie

Owoc kaki jest doskonałym źródłem witaminy A, zawiera też beta-karoten, które wpływają korzystnie także na wzrok i skórę oraz przeciwutleniacze. Bogactwo błonnika wpływa pozytywnie na regulowanie procesów trawiennych w organizmie. Zawarta w tym owocu witamina C zapewnia 80 % dziennego zapotrzebowania na tą witaminę. Witaminy z grupy B zapewniają prawidłowy metabolizm organizmu. Kaki zawiera także potas, mangan, fosfor i miedź wspomagające walkę z wolnymi rodnikami, oraz gospodarkę krwią.

W chińskiej medycynie kaki stosowane jest do okładów na podrażnioną skórę a także do złagodzenia ukąszeń węży. W naszym klimacie nie jest to informacja, która może uratować życie, jednak podaję ją w formie ciekawostki – różne ludy wykorzystują dobra natury do różnych celów. : )

Gotowane liście kaki służą także do leczenia oparzeń, a napar z nich obniża ciśnienie krwi i zmniejsza jej krzepliwość oraz pomaga w leczeniu nowotworów. Kaki przyczynia się także do obniżenia poziomu cholesterolu i stężenia złego cholesterolu w organizmie.

Kaki jest cennym sprzymierzeńcem do walki z białaczką – badania wykazują, że wyciąg z owocu może silnie hamować rozwój złośliwych komórek i przyczynić się do ich obumierania.

 

Kaki ma około 70 kcal w 100 g świeżego owocu, a jego indeks glikemiczny jest średni i wynosi IG=50. W zależnie od dojrzałości owocu wartości te mogą się delikatnie zmieniać. : )

 

kaki

kaki

 

Jedliście kiedyś kaki? A może dzisiaj przekonałam Was trochę do tego owocu i postanowicie dać mu szansę w swojej kuchni? Dajcie znać w komentarzach co sądzicie o tym owocu – jestem bardzo ciekawa Waszych przemyśleń i skonfrontowania wcześniejszej wiedzy z informacjami, które Wam przedstawiłam. : )

Zapraszam Was serdecznie na kolejny wpis z tego cyklu – Owoce świata już w kolejny czwartek! : )

 

 

Źródła:

Wikipedia | Poradnik Zdrowie | Fitness Sport | Dorota.in 

Print Friendly, PDF & Email