Uwielbiam pierogi, a na te z kapustą i grzybami potrafię czekać cały rok. : ) Po co jednak czekać jeśli mamy możliwość przygotowania ich częściej? Może i kojarzą nam się całkiem świątecznie i wyjątkowo, jednak w okresie zimowym świetnie sprawdzą się jako ciepły obiad. : )
Składniki:
- 350 g mąki
- 1 jajko
- woda
- szczypta soli
Farsz:
- 500 g kiszonej kapusty
- 2 garście suszonych grzybów
- 1 średnią cebulę
- olej lub smalec do smażenia
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Z podanych składników zagniatamy ciasto pierogowe. Jeśli macie automat do chleba polecam zrobić to w nim, na odpowiednim programie – zyskacie więcej czasu i nie trzeba się niepotrzebnie męczyć. : )
Kapustę siekamy i gotujemy do miękkości, następnie odcedzamy. Grzyby suszone myjemy w ciepłej wodzie, moczymy przez około 3-4 godziny w wodzie, a następnie w tej samej wodzie, w której się moczyły gotujemy je do miękkości. Zazwyczaj do pierogów dodaje się grzyby siekane, ja jednak wybieram opcję ze zmieleniem grzybów, bardziej uzupełnią farsz, a smak grzybów będzie silniejszy. : ) Także ugotowane grzyby mielimy i mieszamy razem z wcześniej przygotowaną kapustą. Cebulkę siekamy drobno, smażymy na oleju lub smalcu aż będzie rumiana. Cebulę, bez zbędnego tłuszczu, dodajemy do farszu. Całość mieszamy, przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Przygotowane ciasto pierogowe cienko rozwałkowujemy i wycinamy (na przykład szklanką) okrągłe placuszki. Na środek kładziemy łyżeczkę farszu pilnując, żeby nie zatłuścić brzegów ciasta, bo wtedy pierogi się nie zlepią lub mogą się rozpadać podczas gotowania. Pierożki zlepiamy.
Pierogi gotujemy w osolonej, wrzącej wodzie z dodatkiem kilku kropel oleju – zapobiega to sklejaniu się pierogów bo wyschnięciu i ostudzeniu. Gotowe pierożki gotujemy aż wypłyną, a następnie przez kolejne 3-4 minuty, po czym wyciągamy łyżką cedzakową.
Smacznego! : )
Pierogi z kapustą i z grzybami | FlyB - Kulinaria
[…] Czytaj Dalej (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); […]