SuperFoods, czyli nasze polskie Superprodukty, Superżowność lub zwyczajnie Super Jedzenie. Wiele się ostatnio słyszy o zdrowym odżywianiu i popularnych SuperFoods, czy tak naprawdę wiemy z czym to się wiąże? Czy wiemy o czym mówimy? Warto zapoznać się z definicją takiej super żywności i wtedy każdy z nas powinien dokładnie przeanalizować swoją dietę, swoje potrzeby i zrobić własną listę takich SuperFoods. : )

Wydaje Wam się to trudne? Czasochłonne? A może zbyt drogie bo przecież wszystkie te wszystkie Bio produkty kosztują majątek? Tą serią postów chcę Was spokojnie wprowadzić w temat SuperFoods i udowodnić, że “nie taki diabeł straszny jak go malują”, a warto zająć się trochę tym tematem, żeby wpłynąć pozytywnie na swoje zdrowie! : )

Czym jest super żywność?

Super żywność to nic innego jak produkty spożywcze o wysokiej wartości odżywczej – bogate w witaminy, minerały, substancje bioaktywne, enzymy, aminokwasy, wspomagające pracę konkretne układy człowieka lub organizm jako całość. Najkrócej myślę, że właśnie w ten sposób można je przedstawić. : ) Oczywiście mówimy to o żywności naturalnej i nieprzetworzonej – tylko w takiej formie możemy czerpać z niej największe korzyści. Status SuperFoods nie dotyczy tylko i wyłącznie egzotycznych nasion, alg i innych tego typu produktów – nasze rodzime również śmiało mogą walczyć o ten status i mam zamiar Wam kilka takich polskich super produktów w tej serii wpisów przytoczyć. : )

Według zwolenników właściwości superfoods potrafią uratować nam życie chroniąc nas przed wieloma chorobami. Podobno SuperFoods są kluczem do długowieczności. Pozwalają zachować równowagę ciała i ducha. Według przeciwników jest to normalne jedzenie, o tyle dobrze, że naturalne i nieprzetworzone.

 

Dlaczego jest nam potrzebna?

Tego typu produkty powinny włączyć do diety głównie osoby, które mają niedobory witamin i minerałów, rekonwalescenci, kobiety w ciąży czy dzieci – czyli tak naprawdę ludzie, którzy z różnych przyczyn nie dostarczają dostatecznie składników z własną dietą lub mają zwiększone zapotrzebowania.

To tak bardzo zwięźle mówiąc. : ) Nie widzę jednak potrzeby, żeby się bardzo nad tym rozwodzić – ma to bowiem swoje uzasadnienie w medycynie i dietetyce znane nie od dzisiaj. : ) Od siebie mogę dodać, że każdy może – lub nawet powinien! – wprowadzić do swojej diety SuperFoods. Zróżnicowana dieta jest kluczem do dobrego zdrowia – bardzo ważnym jest dostarczać organizmowi wszystkiego czego potrzebuje. Jeśli poznacie produkty z mojej listy super jedzenia uznacie, że to wcale nie jest takie trudne! : )

 

Jak działają SuperFoods?

To pytanie jest z definicji źle postawione. ; ) Super jedzenie to cała grupa produktów mających różne właściwości i w różny sposób wpływających na organizm. Znajdują się wśród nich warzywa i napoje, jak i nasiona – ciężko jest jednoznacznie określić jak one wszystkie wpływają na nas, nie ocierając się o uogólnianie. A uogólnienie jest tutaj podstawowe – wpływają na uzupełnienie brakujących składników diety dzięki czemu poprawiają kondycję naszego organizmu – psychiczną i fizyczną. Swymi właściwościami usprawniając przy okazji cały organizm. : )

Jeżeli chcecie poznać szczegółowe działanie produktów, które znajdują się na mojej liście muszę znów prosić Was o śledzenie tego bloga. : ) Z pewnością będę poruszać ten temat szerzej – mnie również on bardzo interesuje. : )

 

Kontrowersje

SuperFoods to przede wszystkim część kompletnej, zróżnicowanej diety. Oznacza to, że źle się odżywiając, a wcinając duże ilości produktów określanych mianem SuperFoods wcale nie będziemy zdrowsi, pogodniejsi czy długowieczni. Dlatego też wielu sceptyków podważa jakiekolwiek pozytywne działanie tych produktów. Spotkałam się nawet z teoriami jakoby te produkty miały nawet szkodzić. Nie będę się w to zagłębiać,jam jest człowiek prosty, uważam że wszystko co jest do jedzenia i zawiera w sobie coś dobrego… nadaje się do jedzenia. ; ) Umiar jest tu magicznym słowem. : )

Sztuczka polega na tym, żeby znaleźć w życiu i diecie idealny balans – wszystko czego potrzebuje nasz organizm powinno być dostarczone razem z pełnowartościowymi posiłkami, w zbilansowanej i zróżnicowanej diecie.

 

Moja lista SuperFoods

Na ten temat z pewnością rozpiszę się bardziej wkrótce. : ) Na blogu pojawiać się będzie seria postów zawierających moją listę SuperFoods, ich właściwości, działanie i uzasadnienie dlaczego warto polecane przeze mnie produkty spożywać, oraz czy na pewno każdy powinien to robić. : )

Zainteresowanych tą tematyką zapraszam na bloga częściej – lista na pewno nie będzie zbyt długa ale nie mogę też obiecać, że skończy się na kilku produktach. : ) Póki co sama muszę się sporo “douczyć” i poczytać na konkretne tematy. : ) Po kolejny wpis z serii SuperFoods zapraszam w kolejną niedzielę. : )

 

Trzymajcie się ciepło! : )

 

Źródła:

Newsweek | Sztuka odżywiania | Klaudyna Hebda | Moja dietetyczna 24 | Hello zdrowie | Baby online

Print Friendly, PDF & Email