Melon. Czy faktycznie jest „owocem” jak go potocznie nazywamy? Jak smakuje i z czym najlepiej go podać? Jeśli chcesz się przekonać czy jest to roślina, która będzie pasowała Twoim gustom koniecznie czytaj dalej. : )

Próbowałaś/łeś już melona? Nie jest to Twój ulubiony owoc? A może jednak warto się do niego trochę przekonać? Melony – jak wiele innych naturalnych słodkości – ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Zobaczcie sami i przekonajcie się – czy nie warto czasem sięgnąć po coś mniej codziennego? : )

.

Czym jest melon?

Melon pochodzi z rodziny roślin jednorocznych, dyniowatych. Technicznie rzecz biorąc jest gatunkiem ogórka, którego jadalną częścią jest owoc. Jest uprawiany w bardzo wielu krajach, także w Polsce. Każdy bardziej zapalony ogrodnik może mieć go w swoim przydomowym ogródku. : ) Osobiście ciągle będę nazywać go skrótowo „owocem”, także ze względu na inne właściwości, które posiada. Jeśli jednak mamy już wstępnie rozpracowaną systematykę melona, myślę że nikogo nie będzie dziwić, że nie będę zagłębiać się w szczegóły. : )

Teorię poznaliśmy, teraz czas na kilka namacalnych faktów. : )

Melon jest owocem okrągłym lub owalnym (w zależności od gatunku), występuje w wielu różnych kolorach (tutaj znów kolory – zarówno miąższu jak i skórki – dyktują nam różne gatunki). Skąd te rozbieżności? Istnieje wiele odmian uprawnych melonów, które przedstawię Wam poniżej.

 

Rodzaje melonów

  • melon miodowy (dokładnie taki jak u mnie na zdjęciach) – ma żółtą lub zielonkawą skórkę i biało-żółty, słodki miąższ;
  • melon kantalupa – właściciel żółto-zielonej skórki pokrytej charakterystyczną, białą siateczką, jego miąższ jest pomarańczowy;
  • melon galia (bardzo popularny w polskich marketach) – posiada żółtą skórkę z białą siateczką, jego miąższ jest w jasnozielonym kolorze;
  • melon emir – ma bladozieloną skórkę i pomarańczowy miąższ;
  • melon melba – jego skórka jest w kolorze kremowym, miąższ  pomarańczowy;
  • melon seledyn – jak nazwa wskazuje ma zieloną skórkę i seledynowy miąższ;

 

Jak kupować?

Kupując melony musimy zwrócić uwagę na kila szczegółów. Wprawy (jak z kupowaniem każdych owoców) nabiera się wraz z doświadczeniem, jednak nie warto iść całkiem „zielonym” do sklepu. : ) Jeśli jesteśmy zdecydowani jaki rodzaj melona kupujemy warto wcześniej zobaczyć zdjęcia tego gatunku na internecie – to dam nam wizualne porównanie, które też jest ważne przy wyborze owocu. : ) Kolejną ważną sprawą jest, żeby melon nie miał widocznych uszkodzeń na skórce lub nienaturalnych przebarwień – takie zmiany od razu dyskwalifikują nasz wybrany owoc. Żeby sprawdzić czy melon jest wystarczająco dojrzały odwracamy go do siebie „dupką” (proszę wybaczyć mi to określenie, jest całkiem urocze : )) – nie interesuje nas koniec, z którego wyrasta ogonek tylko strona przeciwna, powinno się tam znajdować delikatne zagłębienie. Jeśli naciśniemy je palcem powinno się ugiąć i wrócić do swojego poprzedniego kształtu – zupełnie jak gąbka. Taki melon na pewno jest owocem dojrzałym i słodkim. : ) To miejsce nie może być zbyt twarde (owoc niedojrzały), ani zbyt miękkie i zachowywać wgniecenia (owoc przejrzały).

 

Jak jeść melona?

Odpowiedź jest bardzo prosta – jak nam wola dyktuje! Żeby w pełni wydobyć smak melona znawcy polecają jeść go świeżego i na surowo, w dodatku lekko schłodzonego, pokrojonego w kawałki. Bardzo ważną rzeczą jest to, że nie jemy skórki oraz pestek melona – zwyczajnie nie są one jadalne. : ) Poza tym bardzo je polecam do letnich koktajli owocowych – niebanalny smak i słodycz świetnie się sprawdzi podczas letnich upałów. Duża zawartość wody zagwarantuje nam lepsze nawodnienie i wspomoże pracę nerek oraz usuwanie toksyn z organizmu. : )

Dojrzałego melona powinniśmy zjeść w przeciągu kilku dni od zakupu. Owoce niedojrzałe zaś można przechowywać w lodówce owinięte folią aluminiową nawet przez kilka tygodni (choć sama nigdy tego nie próbowałam). : )

 

Jak melon wpływa na nasze zdrowie?

Teraz podam kilka przydatnych faktów zaczerpniętych z kilku stron internetowym. Jeśli ktoś do tej pory nie był przekonany do melona – może teraz nadszedł czas, żeby zmienić swoje zdanie? : )

.

Ochrona przeciwnowotworowa?

Owszem – ale tylko w przypadku melonów o pomarańczowym miąższu. Zawierają one beta-karoten, który jest przeciwutleniaczem chroniącym nas przed rozwojem niektórych nowotworów, czy miażdżycy. Działa podobnie jak dynia, czy marchewka – dzięki temu chroni także nasz wzrok, co docenią wszyscy Ci, którzy cierpią na tzw. „kurzą ślepotę”, a także pomaga dłużej zachować opaleniznę i klimat lata na dłużej!

.

Melonem w nadciśnienie!

Melony są bogate w potas – potas jest pierwiastkiem, który pomaga w regulacji ciśnienia. Regulacji – organizm sam uczy się dzięki niemu „dostrajać” w odpowiedni sposób, co przyczyna się często do zmniejszenia nadciśnienia. Warto więc dostarczać ten pierwiastek organizmowi z dietą w dość sporych ilościach i chronić się przed nadciśnieniem – jeśli naprawdę nie lubisz melonów i nie chcesz się do nich przekonać – poszukaj alternatywnego źródła tego pierwiastka. : )

.

Słodycz ukoi nerwy

Żeby nasz organizm mógł działać w zrównoważony sposób trzeba wspierać także nasz układ nerwowy – tu przychodzą z pomocą zawarte w melonie witaminy z grupy B. Poprawiają humor, pomagają nam się skupić, redukują także problemu ze snem, na które współcześnie cierpi coraz więcej osób. Pomaga się zrelaksować i zwiększa odporność na stres – złoty środek? : )

.

Słodka gratka dla odchudzających się!

Melon jest niskokaloryczny (ok. 28-34 kcal / 100 g), w dodatku w większości – tak jak arbuz – składa się z wody. Próbując zrzucić trochę dodatkowego „słodkiego ciężaru” warto włączyć melona do diety, zawarta w nim cytrulina uczestniczy w produkcji hormonu wzrostu, który przyspiesza odchudzanie. W dodatku jest słodki – idealny zamiennik niezdrowych przekąsek! Same plusy! : )

 

Uwaga!

Warto jednak zwrócić uwagę na kilka negatywnych aspektów melona! Melon może i jest dobry dla osób odchudzających się ale zdecydowanie powinni na niego uważać cukrzycy! Melon należy do produktów o wysokim indeksie glikemicznym (IG=60; chcecie, żebym więcej pisała na temat indeksu glikemicznego w przyszłości?), więc powinny na niego uważać osoby mające cukrzycę. Dla Waszego zdrowia lepiej będzie jeśli tego koleżkę raczej sobie odpuścicie. : )

Do melona z dużym dystansem powinny podchodzić również osoby uczulone na pyłki trawalergia krzyżowa często odzywa się właśnie w tym przypadku. O ile mnie jako alergika uczulonego na trawy to ominęło, o tyle jest to para, którą lepiej jest brać pod uwagę i bardzo dokładnie obserwować. : ) W tej samej grupie alergenów znajduje się również arbuz i pomarańczka – miejcie to na uwadze. : )

 

To tylko część informacji, które można znaleźć na temat melona – zarówno w internecie jak i wielu publikacjach, nie tylko naukowych. ; ) Zachęcam wszystkich do wypróbowania tego owocu – koniecznie zostawcie mi też swoje opinie na jego temat w komentarzach! Z chęcią dowiem się kto z Was już próbował i jakie były Wasze pierwsze wrażenia w styczności z melonem. : )

 

Smacznego! : )

 

 

Źródła:

Wikipedia | ŚwiatKwiatów.pl | PoradnikZdrowie.pl