Domowy ekstrakt waniliowy jest idealny do aromatyzowania ciast. Polecany zdecydowanie do wszystkiego, co w następnej kolejności będzie pieczone – wtedy alkohol nie jest wyczuwalny. Mimo wszystko nie dodawałabym ich do potraw, które będą jadły dzieci.

 

Składniki:

  • 200 ml wódki
  • 2-3 laski wanilii

 

Przygotowanie:

Laski wanilii kroimy na mniejsze kawałeczki (zależnie od wielkości buteleczki na 3 lub 4 części) – można wykorzystać do tego wanilię z ziarenkami lub same łupinki, które pozostały nam po użyciu wanilii – wkładamy do buteleczki i zalewamy alkoholem, pilnując żeby wanilia nie wystawała poza powierzchnię płynu. Z czasem alkohol nabierze ciemniejszej barwy – po 1-2 tygodniach jest gotowy do użytku, jednak im dłużej naciąga tym bardziej aromatyczny – w pełni gotowy nie capi wódką tylko ma przyjemny waniliowy zapach. 😉 Jeżeli część ekstraktu zużyjemy możemy dolać wódki, lub dla wzmocnienia aromatu z czasem możemy dodawać kolejne laski wanilii.

Mój ekstrakt jest jeszcze bardzo młodziutki stąd taki jasny kolor. 😉 Czekam aż nabierze mocy i na pewno będę wykorzystywać go do ciast!

ekstrakt

 

 

Smacznego! : )

Print Friendly, PDF & Email